Prečo si vybrať responzívny
webdesign?

Od 13. októbra 2015 11 októbra, 2018 Webdesign

Váš webdesign je dnes sprístupňovaný cez veľké množstvo odlišných zariadení. Od smartphonov cez dotykové tablety po malé notebooky a stolové zariadenia s vysokým rozlíšením displeja. Aby webová stránka dokázala reagovať na neustále sa meniace rozlíšenie obrazoviek, je potrebné nechať si vyrobiť responzívny design.

Responzívny webdesign, jeho výhody a obmedzenia

Responzívny webdesign sa dokáže prispôsobovať veľkostiam obrazoviek dynamicky v reálnom čase už len pri manipulácii s veľkosťou okna prehliadača. Zmena proporcionality okna má za následok zmenu nie len veľkostí písma, obrázkov a navigačných prvkov, ale aj ich preusporiadanie do celkom novej kompozície.

Takýto webdesign musí byť navrhnutý s ohľadom na jeho možnosť horizontálneho ale aj vertikálneho preusporiadania podľa potreby pristupojúceho zariadenia. Pri tvorbe dizajnu sa preto najčastejšie postupuje osádzaním jednotlivých prvkov do symetrických, pravidelných a usporiadaných blokov, ktoré neskôro dokáže algoritmus správne preukladať.

Dômyselnosť takého riešenia je možné veľmi rýchlo otestovať zmenšovaním a zväčšovaním webovej stránky v okne prehliadača. Zákonitosť osádzania obsahu do mriežky prináša aj určité obmedzenia a pri tvorbe celkového webdesignu je nutné počítať so čiastočným kompromisom.

Responzívny webdesign sa nehodí pre každý projekt

Vytvorenie responzívneho dizajnu pre projekt stredného až veľkého rozsahu, akými sú napríklad webové portály, korporátne stránky či internetové obchody nemusí byť vždy podmienkou dobrého webu.

Zatiaľ čo optimalizácia stránok pre prehliadače, smartphony a dotykové zariadenia znamená primárne zabezpečenie a vyladenie ich komplexnej funkcionality, responzívny dizajn obsah prispôsobuje a mení jeho kompozíciu v závislosti od rozmerov displeja.

Mnohé svetové magazíny stále uprednostňujú zobrazenie webových stránok na malých displejoch vo formáte 1:1, teda bez zmeny. Potom je len a len na užívateľovi, či si ich obsah priblíži a akým spôsobom sa ho rozhodne prehliadať.

Nevýhodou responzívneho dizajnu pri projektoch s rozsiahlym obsahom akými sú napríklad internetové obchody je príliš dlhý obsah ktorý vznikne pri preusporiadaní všetkých položiek do jedného dlhého stĺpca pod seba. V takomto prípade je skôr odporúčané prepracovať dizajn dôslednejšie a eliminovať v ňom niektoré bloky, prípadne optimalizovať celkovú kompozíciu individuálne. Netreba zabúdať, že každou úpravou a tvorbou novej alternatívy sa náklady na spracovanie webových stránok zvyšujú. Dokonalá funkcionalita webových stránok ktoré menia svoj vzhľad, kompozíciu a obsah na základe zariadenia, z ktorého k nim pristupujete je znakom spracovania projektu na najvyššej profesionálnej úrovni.

Z dlhodobého hľadiska je responzivita webových stránok jednoznačne nevyhnutný trend ktorý bude kopírovať požiadavky a zároveň možnosti neustále meniacich sa mobilných a stolových zariadení, akými sú smartphony, tablety, notebooky alebo stolové počítače.