Plast, ktorý dnes odhodíme, nechávame našim potomkom, aby ho zdvihli.
Naše zamyslenia sa nad dokonalým obalovým dizajnom.

Od 24. apríla 2017 3 marca, 2022 Marketing

Odpad z kokosový orechov najprv niekoľko týždňov vlhne v umelej vodnej nádrži pripomínajúcej rybník. Vylovené a vysušené sú pripravené na ďalšie spracovanie.
2017 Sri Lanka © Martin Kušpál, MAISON D’IDÉE Prague

 

Nepoznám lepší nápoj, ako čerstvo rozseknutý kokosový orech, ktorý ešte dnes padol zo stromu. Viac ako jeho skvelá chuť ma u všetkého, čo rastie na strome nadchne ten dokonalý packaging. Je skvelý. Nikdy by sa mi nepodarilo navrhnúť niečo krajšie, funkčnejšie a rozumnejšie. Aj keď nás packaging živí, prial by som si, aby sme ho nikdy nepotrebovali. Vymenil by som svoju prácu za to, keby som nemusel vidieť na zemi ďalšiu igelitku alebo vyhodenú plastovú fľašu. Aha, konečne nejaký dobrý nápad, vyzerá to, že tá dovolenka začína fungovať.

 

Keby môj šéf videl, že na firemnom blogu píšem o tom, že najlepšie obaly sú žiadne, asi by ma vyhodil. Práve v takýchto okamihoch sa teším tomu, že našťastie žiadneho šéfa nemám a môžem si písať čo chcem, aj za cenu nepochopených výrazov od mojich kolegov.

 

Keď sa ma niekto opýta, ktorý obal ma v poslednej dobe najviac zaujal, s nadšením mu opíšem prvé ovocie, ktoré mi napadne. Zoberte si napríklad taký banán. Prichádza k nám perfektne zabalený. Dizajn obalu: jednoznačne sto bodov. Užívateľské pohodlie a funkčnosť? Znova sto bodov. Odpad? Žiadny, hneď sa rozloží. O to nie je všetko, má aj ďalšie využitie. Taká banánová šupka sa perfektne hodí do záhrady, stačí ju prihodiť pod rastlinky a oni hneď lepšie porastú.

 

Čo také hrozno alebo maliny? Ostane len stopka, Pokojne ju môžete hodiť v záhrade na zem. A sú lahodné. Alebo hruška – Skoro nič z nej neostane. Minimalizmus vo svojej najvyššej forme.
Na prirodzených obaloch plodov ma predovšetkým inšpirujú dva atribúty ich funkčnosti, ktoré podľa mňa povedú k našej snahe priblížiť sa k sofistikovanosti prírody.

 

Prvým je schopnosť obalu (šupky) komunikovať aktuálny stav produktu zákazníkovi. A to nie len obrazovo (farbou) ale aj dotykovo (tvrdosťou), s ohľadom na zrakovo postihnutých. No skúste taký obal navrhnúť. Taký, ktorý vám meniacou sa farbou a tvrdosťou povie, či je kupovaný produkt práve vhodný ku konzumácii.

 

Druhou zázračnou vlastnosťou obyčajnej šupky je jej schopnosť začať prudko oxidovať a rozkladať sa hneď po oddelení od vnútorného obsahu. Toto mi vôbec nedáva zmysel. Ako by som len dokázal rozkázať obalu, aby sa práve od svojho otvorenia začal hneď rozkladať. Možno keby jeho rozklad závisel od dopadu UV lúčov, a teda v obchodoch aj doma by sme ho skladovali pod špecifickým svetlom a jeho rozklad by začal až po kontakte s tým denným.

 

Moja predstava o dokonalom obale budúcnosti

Možno je riešenie v bilaterálnej štruktúre obalu. Vonkajšia vrstva by bola stabilná pri kontakte s kyslíkom, zatiaľ čo tá vnútorná len v ochrannej atmosfére dusíku. Po rozbalení by sa tak vystavením obyčajnému vzduchu aktivovala spolu s katalyzátorom pre rozklad vonkajšej vrstvy a obal by bol raz dva rozložený.

 

O ničom podobnom som ešte nepočul, a tak to asi nebude v blízkej budúcnosti ekonomicky a technologicky dostupné riešenie. Ostanem teda aspoň so svojou úvahou na našom blogu, kde možno inšpirujem nádejného chemika/chemičku, ktorý o 10 rokov zmení svet.

 

Predchádzajúce dva body jasne dokazujú, že aj na najbližšie desaťročie ostane príroda tým najväčším a neprekonaným trend-seterom. Snáď sa dovtedy prestaneme tešiť z tých skvelých plastov, ktoré neustále dvíham zo zeme v parku, keď sa snažím vyvenčiť psa v kúsku prírody a nie na smetisku.

 

Nie nadarmo nás Nemci volajú “divoký východ”, keď vidia, ako je niekto schopný vyhodiť ohorok z cigarety na zem. Aj keď sa tým nesnažíme zachrániť veľryby v oceáne, aspoň by sme tu nemuseli mať neporiadok. Všetok plast, ktorý dnes hodíme na zem, nechávame našim potomkom aby ho zdvihli.

 

kokos02

Na výrobu lán z kokosových vlákien stačí jednoduchá technika v provizórnych podmienkach.
2017 Sri Lanka © Martin Kušpál, MAISON D’IDÉE Prague

kokos03

Spracovanie vlákein z kokosových orechov.
2017 Sri Lanka © Martin Kušpál, MAISON D’IDÉE Prague

kokos04

Výsledný produkt sa navinie na rozmerné kotúče. Kokosové laná sú určené predovšetkým na export.
2017 Sri Lanka © Martin Kušpál, MAISON D’IDÉE Prague

kokos05

Ekologický a krásny výrobok.
2017 Sri Lanka © Martin Kušpál, MAISON D’IDÉE Prague