Mojou ďalšou výzvou je ilustrovať krátky animovaný film

Od 19. augusta 2019 4 septembra, 2019 Marketing
Maison Daniel

Daniel je u nás takmer od začiatku. Jeho supersilou sú ilustrácie. Aký je jeho názor na prácu z domu a aké knihy číta?

Ako dlho si u nás?

Od roku 2017. Čiže už skoro dva roky.

Zmenilo sa u nás niečo odkedy si prišiel?

Zmenilo sa toho dosť. Podľa mňa pokročili veci tým správnym smerom. Pribudli ľudia, čo má blahodarný vplyv na ľudskú psychiku. 😊 Zároveň vzniklo viac priestoru na tvorbu vlastných a kvalitnejších vecí, keďže sa práca rozdelí podľa zručností a vedomostí.

Aké je tvoje zameranie?

Som ilustrátor, ale niekedy robím aj DTP alebo grafiku. Väčšinu mojej práce tvorí ilustrácia, čo ma teší. Avšak striedanie činností občas nie je na škodu. Aj pri mechanickej práci sa dá vyvetrať hlava a prísť na nové myšlienky.

Ako vyzerá tvoj typický deň v práci?

Tak asi ako väčšina, hneď ráno  skontrolujem e-maily a povinnosti, ktoré mám vybaviť podľa priorít. Tiež záleží na tom, či mám nejakú nedokončenú prácu z minulých dní. Ak áno, snažím sa ju dokončiť v termíne, a potom idem na ďalšie zadanie.

Robia sa aj čiastkové úlohy, a to pripomienky z iných projektov. S tým nie je problém, pokiaľ dokážem túto úlohu zvládnuť rýchlo. Vždy sa snažím, aby som nemal časovo rozbitý celý deň rôznymi zadaniami, pretože takáto práca by nebola veľmi efektívna.

Najlepšie sa mi robí na jednom projekte, na ktorý sa môžem sústrediť. Každý to má inak. Ja si organizujem deň tak, aby som mal pocit, že som na konci dňa aj niečo spravil. Nehovorím, že vždy sa mi to darí rovnako. Niekedy to ide ľahko, inokedy ťažšie, ale pre mňa je dôležité, aby som na konci dňa odovzdal nejaký výstup.

Čo by si chcel robiť o 2-3 roky?

Chcel by som robiť ilustrácie ako doteraz, ale na vyššom leveli. Proste sa zlepšovať a mať pocit, že moja práca má zmysel. Chcel by som sa okrem digitálnej ilustrácie a maľby vrátiť ku klasickej maľbe, ktorej som sa venoval v minulosti a trocha si zašpiniť ruky. Je to pre mňa určitý spôsob meditácie.

Aký bol tvoj prvý dojem keď si k nám prišiel? 🙂

Dojem bol trocha rozpačitý. Firma vtedy v podstate len začínala. Boli sme spolu s Martinom sami na všetko, čo sa týkalo grafiky. Okrem toho som sa tesne po tom, čo sa mi narodil syn, presťahoval do úplne iného mesta, ďalej od rodiny a známych. Číže bolo toho veľa. Zažil som stresujúce obdobie, ale na druhej strane som videl, že Martin a Igor vedia, čo robia a v rámci možností, čo majú, sa snažia a robia maximum. Som rád, že som sa vrátil späť. Tak sa potvrdil môj dojem. Firma prosperuje a posúva sa ďalej. Dá sa povedať, že rýchlym krokom. 😊

Čo je pre teba momentálne najväčšia výzva?

Výziev je viac, ale ja mám potrebu stále na sebe pracovať. Keď sa pozerám, čo všetko ľudia robia, koľko je šikovných ľudí, tak je výziev a inšpirácie viac než dosť. 😊 Ale aby som bol konkrétnejší, veľmi rád by som ilustroval nejaký krátky animovaný film alebo knihu.

Rád robíš stále na jednom projekte alebo Ti viac vyhovuje striedanie?

Ako som už spomenul, preferujem pracovať na jednom projekte. Osvedčilo sa mi, že výsledok je potom lepší.

Tvoj posledný projekt je?

Napr. ilustrácie pre spoločnosť Lite, Brit, St. Nicolaus, interné ilustrácie pre našu agentúru.

Ako podľa teba vyzerá ideálny klient?

Taký neexistuje. Ale, samozrejme, keď si dá klient poradiť a nechá trochu priestoru na kreatívu, pracuje sa lepšie.

V čom by si sa chcel zlepšiť?

Vo všetkom. 😊 Myslím, že je to samozrejmé. Úplne platí, že čím viac človek vie, tak zisťuje, koľko ešte nevie.

Nájdu sa u nás pre teba dostatočné výzvy?

Myslím, že áno. Dostávam stále viac priestoru, aby som sa venoval tomu, čo viem najlepšie. Pri tom sa aj automaticky zlepšujem. Teší ma, keď sa podarí nejaký produkt. Potom je aj chuť do ďalších.

Naučila si sa niečo nové, odkedy si tu?

Určite áno. Okrem oblasti obalového dizajnu a marketingu sa skoro v každej práci človek učí aj ako pracovať s inými ľuďmi, podieľa sa na fungovaní tímu. V našej oblasti je, samozrejme, dôležitá komunikácia s klientom aj medzi nami navzájom.

Od ktorého kolegu si sa najviac naučil?

Moja oblasť je veľmi špecifická. Ilustráciám sa venujem v podstate iba ja. Čo sa týka grafiky alebo DTP, tak musím povedať, že vzhľadom na môj vek a skúsenosti, som nepotreboval veľa rád. Tým nechcem povedať, že sa nemám od ľudí v agentúre čo učiť. Vždy je dobre, keď sa na prácu pozrie viac ľudí. Veľmi dôležitý je aj názor človeka, ktorý na danom projekte ani nemusí robiť, ale práve preto môže priniesť úplne nový, čerstvý pohľad na vec. Najviac sa riadim a zbieram inšpiráciu od Radka a Martina.

Do konca roka by si sa chcel zlepšiť v

…celkovo v mojich zručnostiach, aby  bolo z každého ťahu cítiť lásku, pokoru a slniečko.

Marketing je drina, keby si ho mohol vymeniť, robil by si …

Ja som spokojný s tým, čo robím, nemenil by som. 😊

Ako tráviš víkendy?

Rôzne, mení sa to. Čo sa opakuje, je, že ich trávim so svojím synom. To chcem,  aby pokračovalo aj naďalej. 😊 Potom sú tu, samozrejme, rôzne výlety atď. Stane sa, že niekedy mám prácu aj cez víkend, ale snažím sa tomu vyhýbať. Myslím, že treba vedieť aj oddychovať, aby človek nazbieral svoju silu a prešiel na nové myšlienky. Pracovať od nevidím do nevidím nie je efektívne, práve naopak. A to už nehovorím o zdravotných dôsledkoch.

Ako vyzerá podľa teba ideálne voľno?

Na otázku som z časti odpovedal v predošlej. Nevyhýbam sa ani moru, hory sú pre mňa top a celkovo mám rád aktívnu dovolenku. Tzn. neležím na pláži celý deň ako tuleň.

Posledná dovolenka bola?

Fiha, nespomínam si. Nie, žartujem. Na Veľkú noc.

Čo teraz čítaš?

Teraz mám rozčítaných viac kníh. Teda vždy ich mám rozčítaných viac. Práve som dočítal Laserového muža od Gellberta Tamasa. Čítam Roztratených Nemcov, Sympatizanta. Mám rád knihy od vydavateľstva Absynt. Ďalej mám v knižnici aj Střet náboženství atď.

Akú hudbu počúvaš pri práci?

Dobrú. 🙂

Obľúbený nápoj?

Sencha a káva

Obľúbené miesto v Prahe?

Tak tých je viac, „že jo“. 😊 Fajn je Bastion, Ladronka, Riegrovy sady, Pragovka, Břevnovský klášter, Stromovka. Viac punkové miesta musím ešte objaviť.

V práci máš rád, keď…

…sa pracuje:)

Ideálny projekt je taký, ktorý..

…mám pod kontrolou a keď je na konci realizácie ešte viac zaujímavý ako na začiatku

Kedy odchádzaš v piatok z práce?

Momentálne mám možnosť pracovať z domu a som za to vďačný. Ale robím klasicky od 9-tej do 18-tej. Snažím sa časový interval dodržiavať a nemám s tým problém. Všetko má, samozrejme, výhody aj nevýhody. Je dobre stretávať sa a rozprávať sa s kolegami. Na druhej strane mám pocit, že doma sa dokážem viac sústrediť a mám pocit, že som efektívnejší, ako keď som v štúdiu. Veci však nie sú čierno-biele, každý je nastavený inak a vyhovuje mu iný prístup k práci, resp. každý si nájde svoj proces, ktorý mu najviac vyhovuje, či už doma, alebo v kancelárií.

Posledná otázka:

Je na hrane:)

Bubnový výťah pre 3 osoby má maximálnu nosnosť 250 kg.

Môžu alebo nemôžu doň nastúpiť spolu majitelia agentúry Martin s Igorom? Tak toto bude vážne na hrane, aj keď mám pocit, že Igor zas začal cvičiť, takže asi áno. 😊

Zaujal ťa nás rozhovor s Danielom. Prečítaj si ďalší zo série, kde predstavujeme náš tím.