Ako zvláda Vlado Mrázik pracovať až 70 hodín týždenne?

Od 22. augusta 2019 13 septembra, 2019 Marketing

Hoci vyštudoval architektúru, nestavia pre nás budovy, ale vytvára 3D grafiku. Ako sa posunula naša spolupráca s ním a aký je jeho názor na špecializáciu v grafike.

Tak čo, už by sme konečne po roku mohli vybehnúť na pivo. Nejak sa nám to stále nedarí.

Toto je silný „fail“. Nemám na to žiadne ospravedlnenie. Ako sa hovorí, kto chce, hľadá riešenia, kto nechce, hľadá dôvody. Tak by som mal asi rýchlo nájsť riešenie, lebo na to pivo chcem ozaj vybehnúť.

Dostávaš od nás celkom rôznorodé zadania.

Áno, treba povedať, že v priebehu našej spolupráce sa zadania, ktoré dostávam, stali viac rozmanitejšími. Aby som si zachoval prehľad, musím sa aspoň priebežne zaujímať o nové oblasti vizuálneho umenia.

Je pre 3D grafika schodnejšou cestou rôznorodosť alebo špecializácia?

Musím sa priznať, že v tejto veci idem, aspoň momentálne, trochu proti všeobecnému názorovému prúdu. Mám dojem, že nielen v iných odvetviach hospodárstva, ale rovnako aj na poli 3D grafiky, sa často inklinuje k profilácii a špecializácii. Osobne však cítim, že ak mám správny „drive“, viem sa nadchnúť pre množstvo nových vecí v profesionálnom či osobnom živote. Chcem toho ešte veľa vyskúšať a nerád by som sa limitoval.

Posúvajú ťa nové projekty ďalej?

V mnohých prípadoch áno, najmä tie, ktoré ma dostávajú z mojej vlastnej komfortnej zóny.

Čo je pre teba najväčšou výzvou v 3D grafike?

Pri komerčných zákazkách je to určite zosúladenie vlastných predstáv o vizuále s požiadavkami klienta. V tomto ohľade sa stále učím. V osobných projektoch si stanovujem síce malé, ale stále nové výzvy, ktoré mi umožňujú naučiť sa množstvo vecí. Môžu to byť obšírnejšie záležitosti, ako kompozícia či svetlo, ale aj špecifické, ako práca s novým pluginom či softvérom.

Aký softvér teraz používaš?

Momentálne si užívam čaro digitálneho sculptingu v Zbrush-i. Skúšal som tiež nový rendering engine, Keyshot, a to najmä kvôli produkt rendering-u. Na hard surface bežne používam 3dsmax + Vray.

Čo si myslíš o využití real-time rendering engine-ov ako Unreal 4 alebo Unity v architektúre?

Trend VR/AR (virtual reality/artificial reality) je nevyhnutným východiskom pre budúci vývoj 3D grafiky (vizuálnych efektov). Film, počítačové hry, hry na konzoly či iné multimediálne formáty sa začínajú prelínať. Hardvér je čoraz výkonnejší, FPS prijateľnejšie, zážitok silnejší. Aj vďaka technologickému pokroku sa podobné postupy a formy prezentácie začínajú premietať aj do architektúry.

Myslíš, že čoskoro budeme viac využívať virtuálnu realitu pre vizualizácie projektov?

Arch Viz je síce dlhodobo na chvoste s R&D, ale nové technológie ho vždy postupne dobehnú. Čiže áno, VR určite zaujme svoje miesto v prezentácii projektov. Som však presvedčený, že klasický „still image“ nikdy zo scény úplne nevymizne. Hovorím o billboardoch, brožúrach, plagátoch. Celý prezentačný marketing je v určitom aspekte stále postavený na printe.

Na čo sa teraz sústredíš?

Snažím sa viac pracovať na osobných projektoch a čítať knihy, ktoré sú relevantné pre môj prehľad v odvetví vizuálneho umenia a biznisu.

Chceš sa teda rozvíjať ďalej.

Určite. Treba byť hladný po nových vedomostiach a skúsenostiach. Kto nenapreduje, stagnuje.

Koľko hodín týždenne pracuješ?

Takých 55 až 70.

To musí byť celkom drina.

Keď chce človek niečo dosiahnuť, musí byť ochotný na oplátku niečo obetovať. V mojom prípade to je najmä spánok.

Plánuješ pridať alebo ubrať?

Skôr sa snažím svoj čas manažovať. Je to také prelievanie energie. Keď sa nahromadia zákazky, venujem energiu zákazkám, keď nie, čítam, skúšam, učím sa nové veci. Treba si ale uvedomiť, že každý máme svoju hranicu, ktorú síce môžeme občas prekročiť, ale zotrvávanie v takom stave je pre nás dlhodobo neudržateľné. Určite sa snažím vyvarovať vyhoreniu. Nájsť rovnováhu medzi osobným a profesionálnym životom je síce ťažká méta, dôležité však je, vôbec sa k nej snažiť približovať. Mne v tomto ohľade pomáha najmä snúbenica, kamoši a šport.

Ešte stále surfuješ?

Jasné, posledná destinácia bola Dominikánska republika.

Čo by si poradil mladým ľuďom, ktorí by chceli robiť túto prácu?

Robte na vlastných projektoch a snažte sa veci dokončiť.

 

Ďakujeme Vladovi Mrázikovi za rozhovor, opäť nám priniesol veľa inšpirácie a sviežich názorov. Prvý rozhovor s ním si môžete prečítať tu.