„Výzvam človek čelí každý deň,“ vraví senior copywriter Tomáš

Od 9. marca 2020 3 marca, 2022 Marketing
maison rozhovor tomas copywriting

„Tu bude nejaký text“ .To je veta, ktorá zaznieva dosť často, dokonca keď sa začína tvoriť obsah nejakého oznámenia. A div sa svetu, dokonca i toho reklamného.
Bude mať ten text hlavu, pätu? Pritiahne pozornosť? Zaujme klienta a zákazníkov?
Tak o to sa snaží náš senior copywriter Tomáš.

Ako dlho si u nás?

Jedného horúceho letného dňa v roku 2019 nažhavil Creative Director Martin Kušpál drôt svojho telefónu a ponúkol mi, aby sme uskutočnili to, o čom sme sa spolu už niekoľko krát nezáväzne bavili. „Pošleme ti slovenské texty a ty ich uprav do češtiny, hej?“ Zrovna som dokončil prácu na iných slovenských textoch, a tak som okamžite súhlasil. „Bude to taký slovenský deň,“ pomyslel som si a vtedy som ešte netušil, že za necelý pol rok si dáme s Martinom pod stromček spoločný vianočný darček v podobe dohody o vzájomnej spolupráci. Kľučku hostivařskej kancelárie som po prvý krát otvoril v pondelok 3. januára 2020.

Zmenilo sa u nás niečo od tej doby, čo si prišiel?

Veľmi veľa. Napríklad moje pracovné miesto. Keď som do tímu nastupoval ako čerstvá posila, figuroval som na pravom krídle kancelárie, v jej čisto mužskej časti. Po príchode novej kolegyne Daniely som sa však razom ocitol v prednej línii priamo za dvermi nášho „generálneho štábu“ s takpovediac panoramatickým výhľadom na celú kanceláriu. A predovšetkým na dve obrie tabule, na ktorých sú zhrnuté všetky pracovné úlohy aj termíny s odovzdaniami. Našťastie je tu o mňa dobre postarané. Po ruke mám kolegyňu Katku, ktorá vždy každému s úsmevom popraje už pri príchode do práce dobré ránu. A ja mám naviac tú výhodu, že mi pomáha zapojiť kábel do notebooku do zásuvky pod jej pracovným stolom.

Aké je tvoje zameranie?

Pracujem na pozícii, ktorá sa nazýva senior copywriter. Ako Čech ako poleno väčšinou vravím, že sa snažím plodiť texty a slogany, ktorých cieľom je vzbudiť pozornosť a záujem.

Ako vyzerá tvoj typický deň v práci?

Po rannom prebudení o 5:45 vyrážam z mojich rodných Pardubíc na približne dvojhodinovú dobrodružnú cestu vlakom do kancelárie v pražskom Hostivare. Už behom nej sa snažím pripraviť na to, čo ma v ten deň čaká. Vytvorím si zoznam priorít, prípadne sa pokúsim aktivovať mozgové bunky k činnosti, ktorú neznámy autor nazval kreatívna. Pokiaľ České dráhy a Správa železníc dovolia, dorazím do práce okolo ôsmej hodiny. Potom nastáva ten čas na gejzír nápadov a najrôznejších dôsledkov tejto činnosti, ako je napríklad ich obhajoba pred celým tímom, vedením alebo dokonca aj pred samotnými klientmi!

Čo by si chcel robiť za 2,3 roky?

Asi je to dosť neskromné želanie, ale chcel by som byť zdravý, šťastný a spokojný. A to isté by som želal aj všetkým, čo čítajú tieto riadky.

Aký bol tvoj prvý dojem, keď si k nám prišiel?

Spomenul som si na obdobie, kedy môj otec pracoval na Slovensku a s mojim bratom sme za ním pravidelne jazdievali. Vybavil som si ten pocit, ktorý som vtedy zažíval. Vždy som sa tešil na to, keď na mňa niekto prehovorí po slovensky, pretože sa mi ten jazyk proste páčil. A zároveň už vtedy mi bolo trochu ľúto, že po rozdelení Československa ho mnoho Čechov nemá toľko pod kožou, ako pred tým.

Čo je pre teba momentálne najväčšia výzva?

Rýchlo sa zorientovať v záplave nových úloh a podnetov, ktoré sa každý deň na každého z nás valia zo všetkých strán. A vybrať tú najlepšiu cestu, ako sa s nimi vysporiadať.

Pracuješ rád vždy na jednom projekte alebo ti viac vyhovuje ich striedanie?

Som rád, keď sa môžem sústrediť na nejakú konkrétnu úlohu. Teší má, pokiaľ mám ja i moje okolie pocit, že som našiel ten správny kľúč k jeho riešeniu alebo som niekde dosť blízko. Ale ak to vyzerá tak, že všetci naokolo hovoria „zima“ namiesto „teplejšie, teplejšie“, je lepšie niekedy radšej pracovať na inom projekte a potom sa k tomu pôvodnému vrátiť.

Ako podľa teba vyzerá podľa teba ideálny klient?

Ideálny klient? To je podľa môjho názoru spokojný klient, ktorý dokáže oceniť vašu prácu a spolupráca na spoločnom projekte vás vzájomne obohacuje.

V čom by si sa chcel zlepšiť?

Vo všetkom! Človek je, ako je známe, tvor nedokonalý, ale je fajn, keď si to uvedomí a minimálne si to sám sebe prizná. Ale pozor“ Navonok to tak pochopiteľne nefunguje. Tam musí samozrejme pôsobiť ako ten najdokonalejší a najúžasnejší človek na svete! Alebo sa tým všeobecne zaužívaným predstavám aspoň trochu priblížiť.

Nájdu sa u nás pre teba dostatočné výzvy?

Určite! Výzvam predsa človek čelí každý deň. Aby slogan bol dostatočne úderný a nosný, text vyladený, korektúry bezchybné. Aby šéfovia a klienti boli maximálne spokojní a v konečnom dôsledku aj ja, že som urobil kvalitnú prácu.

Naučil si sa u nás niečo nové, od doby, čo si tu?

Rozhodne! Od každého kolegu si môže človek vziať niečo pozitívne. Baví ma, keď vzájomne diskutujeme a preberáme veci z rôznych uhlov pohľadu. To je vždy fajn.

Marketing je drina. Čo by si robil, keby si mohol?

Keď som vo svojich 5 rokoch po prvý krát prehlásil, že chcem byť novinár, netušil som že sa mi v mojich 18 rokoch splní sen. Médiá, to je určitý svet, ktorý mi prirástol k srdcu a vlastne celý svoj doterajší profesijný život sa okolo nich motám.

Ako tráviš víkendy?

Priznám sa, že väčšinou, aspoň časť víkendu prácou. Ale zároveň sa snažím vždy o to, aby sa mohli naplno prejaviť aj moje ďalšie „úchylky“. Tými sú návšteva kultúrnych, spoločenských či športových akcií a cestovanie. Divadlo, dobrá hudba, hokej, futbal, dostihy, cesty, výlety, ideálne s tými, ktorým mám rád… To všetko k životu potrebujem tiež.

Posledná dovolenka bola?

Verím, že nebola posledná 😀 Pred rokmi som zaviedol zvyk oslavovať koniec roku mimo Českú republiku. Nejak som si to obľúbil, že sa toho už niekoľko rokov nemôžem zbaviť, A musím priznať, že ma to baví a dobíja. V roku 2019 padla voľba na Rumunsko. Môžem len odporučiť!

V práci máš rád, keď

Je pozitívna nálada a všetci, predovšetkým klienti a potom aj šéfovia, sú spokojní. Potom mám radosť aj ja.

Ideálny projekt je taký, ktorý…

Ideálny projekt je taký, na ktorom je radosť pracovať a ktorý je tak dobrý, že zaň spokojný klient rád zaplatí.

O koľkej odchádzaš z práce v piatok?

Záleží na aktuálnej situácii a na tom, čo sa v práci rieši. Väčšinou odchádzam z hostivarskej kancelárie v piatok okolo 17. hodiny.

 

Sledujte nás na sociálnych sieťach a dozviete sa viac o našich projektoch, novinkách a o tom, kto sme.